Jdi na obsah Jdi na menu
 


American Cream Draft Horse

sleeping_american_cream_draft_horse.jpg

Původ a historie


American Cream Draft Horse, neboli americký krémový kočárový kůň, je jediné chladnokrevné, tedy tažné plemeno, které pochází ze Spojených států amerických.

Chov byl založen, kolem roku 1900, díky jediné klisně krémové barvy, jménem Old Granny - ta se stala i prvním oficiálně registrovaným koněm tohoto plemene. Nejvýznamnějším představitelem plemene cream draft se stal hřebec Silver Race, který zplodil mnoho hříbat a zemřel roku 1939 za záhadných okolností. C. T. Rierson, chovatel koní z Iowy, se začal o toto plemeno blíže zajímat, a díky němu bylo v roce 1944 uznáno státem Iowa jako nové tažné plemeno. Po smrti Riersona bylo jeho stádo cream draftů rozprodáno do celých Států. Bohužel, s rozvojem zemědělské techniky, počet koní značně poklesl - koně se dováželi na jatka a používali se například i jako krmení pro psy a kočky. Koncem 50. let bylo registrovaných pouze 200 těchto koní v celých USA - plemeno bylo na pokraji vyhynutí. K nápravě došlo až o 20 let později, kdy se dala dohromady malá skupinka milovníků tohoto plemene a opět se začalo s udržováním plemenné knihy a úspěšný chov cream draftů se podařilo obnovit.

Popis plemene

Koně dorůstají do výšky 153 - 160 cm. Typická pro ně je hlavně smetanová či krémová barva. Hříva i ocas mají bílou barvu. Kůže by měla být růžová - což je velice důležité, protože koně s tmavou kůží většinou nemají požadovanou barvu a hříbata se pak rodí příliš světlá či úplně bílá. Hříbata mívají světlé oči, které postupně tmavnou. Cream Draft Horse má podlouhlejší tvar hlavy, silný krk, širokou záď a dobře osvalené nohy.

Charakteristika

Draftové se vyznačují velmi klidnou a dobrosrdečnou povahou.

Využití

Dříve se uplatňovali hlavně v zemědělství, nyní se využívají spíše k rekreaci.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

no je to hezký!

(Monyka, 3. 2. 2012 17:02)

Tento článek se mi fakt líbil (zvlášť mojí sestře) je to hezký akorát mi tam vadili ta anglická slova.Nebo také zkratky jako třeba C. T.
Mohly by jste to přeložit?

Re: no je to hezký!

(VERUNKA, 3. 2. 2012 17:04)

Milá Mony,
ani já sama nevím co to znamená takže si s tím nedělej hlavu jo?

jj

(Monyka, 3. 2. 2012 17:06)

Díky Veru !

P.S.
Fakt rychlá odpověď

 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 26564
Měsíc: 407
Den: 16